Share

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN FARK YARATAN İŞBİRLİĞİKaynak: ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN FARK YARATAN İŞBİRLİĞİ

Bornova Belediyesi, Hilton İzmir Oteli, İzmir Down Sendromu Derneği ve 118 R Bayraklı Smyrna Lions Kulübü Derneği işbirliği ile down sendromlu gençlerin meslek sahibi olarak sosyal yaşamın içerisinde yer alması amacıyla önemli bir çalışmaya imza atıldı.

Mehmet ÖZDOĞRU –Bornova Belediyesi, Hilton İzmir Oteli, İzmir Down Sendromu Derneği ve 118 R Bayraklı Smyrna Lions Kulübü Derneği işbirliği ile down sendromlu gençlerin meslek sahibi olarak sosyal yaşamın içerisinde yer alması amacıyla önemli bir çalışmaya imza atıldı.18 down sendromlu çocuğa meslek edindirmek amacıyla “Uygulamalı Servis Eğitimi” verilmesine ilişkin ders ve eğitimler Projesi ile ilgili protokol Hilton İzmir Oteli’nde düzenlenen törenle imzalandı.

TÜRKİYE ÖRNEK OLMALI
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, eğitim alacak down sendromlu gençlerin de katıldığı törende, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bu özel kardeşlerimize mesleki eğitim vererek hem istihdama katkı koyuyoruz, hem de anahtar kelimemiz olan ‘iletişim’ konusunda farkındalık yaratıyoruz. Sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyasının bu projeye sahip çıkacağına inanıyorum. Nitekim İzmir Ticaret Odası bu gençlerden ikisini restoranında çalıştıracağını açıkladı bile. Bu rakamı 18’in çok daha ötesine taşımak, daha çok down sendromlu gence iş imkanı yaratmak istiyoruz. Bornova Belediyesi olarak bu örnek örnek projenin Türkiye’ye yayılması için de gereken herşeyi yapacağız” dedi.Projeye katılan çocuklarla çekilecek kısa filmde oynayacağını da belirten İduğ, “bu fiml tüm Türkiye’de ve Uluslararası platformlarda darkındalığı anlatacak” dedi. İduğ’un çocuklarla yaptığı danslar da görülmeye değerdi.

ÇOK MUTLUYUZ
Down Sendromlu gençler adına konuşan Ayça Karagöz ise çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Sonunda başardık. İmzaları basının önünde attık. Kimseden farkımızın olmadığını göstermek, bir ilki başarmak ve böylesi büyük otellerde çalışmak istiyoruz” diye konuştu. İzmir Down Sendromlular Derneği Başkanı Gülnaz Rodoplu, Bornova Belediyesi’nin ve Başkan Mustafa İduğ’un her zaman yanlarında olduğunu belirterek, “Bu proje ile çocuklarımız meslek ve iş sahibi olarak sosyal hayatın içerisine girecek. Bizlere destek olan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi. Eğitimlerin gerçekleşeceği Hilton İzmir Oteli’nin Genel Müdürü Hakan Özcan, Hilton ailesi olarak böylesi projelere destek vermekten büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirtirken Bayraklı Smyrna Lions Kulübü Derneği Başkanı Erdinç Çağlarkaya ise doğru projelerin ancak doğru kişilerin ve kurumların işbirliğinde hayata geçirilebileceğini vurguladı.Hilton İzmir Oteli’nde Salı ve Perşembe olmak üzere haftada 2 gün, 1,5 saat şeklinde gerçekleşecek eğitimler 5 Mart’ta sona erecek. 8 haftalık eğitime katılan ve başarı ile bitiren öğrencilerin sertifikaları, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü akşamında Hilton İzmir otelinde gerçekleştirilecek gecede veri

Leave a Comment