Share

İEF 90’ıncı kez kapılarını açıyor:

 İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 90’ıncı kez kapılarını açıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından, ‘Türkiye’nin gelecek planlarının hayata geçirilmesi’ amacıyla kurulan İEF’in bu yılki sloganı ‘90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz, Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz’ olarak belirlendi. Kültürpark’ta 3-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek fuarın ana sponsoru Folkart olurken etkinlik sponsoru ise Migros oldu. İEF’in basın toplantısı Kültürpark’ta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Migros Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak ve İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı katılımı ile gerçekleşti. 


‘EN ÖNEMLİ DEĞERLERDEN BİRİ’
Basın toplantısında fuarın önemini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İEF yalnızca bir fuar değil, şehrimize bırakılmış bir kültür mirası… Biz Cumhuriyet’in şehrimize verdiği bu asil görevin yedieminiyiz ve İEF’yi zamana uydurmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki İEF büyüdükçe tüm Türkiye’nin dünya ile bağları da büyüyecek ve gelişecek. İEF Türkiye’nin dünyadaki kültürel, teknolojik gelişmelerle ve geleceğin dünyasıyla ilk defa karşılaştığı; İzmirlilerin yıl boyunca coşkuyla beklediği, sinemadan tiyatroya kadar ve düzenlenen etkinliklerle bir araya geldiği bir buluşma noktası. Fuar İzmir’i, İzmir Cumhuriyet’i Cumhuriyet yapan en önemli değerlerden biri. İEF’i bu yıl, Atatürk’ün orijinal vizyonundan ilhamla 90 yıldır birlikte kutluyoruz, geleceği İzmir’de birlikte kuruyoruz temalarıyla açıyoruz” diye konuştu. 

YILLARCA EXPO PEŞİNDEN KOŞTU AMA… 
Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İklim krizi, pandemiden de öte dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi küresek tehlike. Farklı alanlara dair birçok oturumun düzenleneceği İzmir İş Günleri kapsamında yeşil ticaret önerileri de tartışacağız. Bu yıl, iklim krizi ekseninde farklı sektörlere yaşanan dönüşüm, politikalar gibi çok sayıda oturumun düzenleneceği İş Günleri’nde İzmir ve Ege Bölgesi ölçeğinde; ticaret, ekonomi, lojistiğin nabzını tutacağız.  İEF’in modern dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye yaymak gibi bir görevi var. Aslında İzmir, yıllarca EXPO peşinde koştu ama elindeki olanağın bir EXPO potansiyeli taşıdığını belki de ıskaladı. Buradan yola çıkarak özellikle son yıllarda ivme kazanan oyun sektörüne yönelik gerçekleştireceğimiz yarışma kapsamında sektörle ilgili gençleri ve projelerini sektörün profesyonellerini buluşturacağız. Bu yarışmanın, İzmir’in yaratıcı endüstri açısından bir cazibe merkezi haline gelmesine önemi katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

‘ÜÇ TAŞIYICI AYAĞI VAR’
Fuarın 3 taşıyıcı ayağı olduğunu belirten, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, bunların ilkinin İzmir, ikincisinin enternasyonal olması ve üçüncüsünün ise fuar olduğunu söyledi. Alıcı, Mustafa Kemal Atatürk’ün fuarı gelecek planlarının hayata geçirilmesi için kurduğunu vurgulayarak fuarın Türkiye’nin tüm yeniliklerinin fuarda tanıtıldığını, gezegenin sorunlarına çözüm üretmek gibi bir sorumluluğu olduğunu vurguladı. 

‘İZMİR, GÖZBEBEĞİMİZ’
İEF’in etkinlik sponsoru olan Migros’un Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak, “İEF, adeta İzmir’in simgesi olan, geçmişten bugüne halkla iç içe olan dünyadaki ender fuarlardan biri. Bu yıl etkinlik sponsoru olarak yer aldık. Migros’un bu fuara özel bir güç ve renk katacağına inanıyorum. Bugün İzmir’de 305 mağazamız var, online hizmetlerimizle de İzmir halkının yanında olmaya devam ediyoruz. Migros emin adımlarla ilerlerken İzmir de gözbebeğimiz olmaya devam edecek” dedi. 

‘LÜTUF DEĞİL GÖREV’
İEF’in ana sponsoru olan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut sancak da, “Bu yıl yine İEF’in ana sponsoru olduk, Tunç başkana teşekkür ederiz. Folkart olarak İzmir’de iş yapan bir şirketiz. İzmir bizi alıp en tepelere çıkardı. İzmir’de kazandığımız paranın bir kısmını İzmir’e harcamayı bir lütuf değil görev olarak görüyoruz. İzmir’deki tüm firmaları da bu etkinliklere davet ediyoruz. İzmir’in kültürüne, sanatına, sporuna katkı koymak, İzmir’de para kazanan tüm firmaların görevi olmalı…” dedi.  
 

KÜLTÜR ZİRVESİ
Bu sene, İzmir Enternasyonal Fuarı yine bir ilke imza atıyor. Dünya Belediyeleri Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü, Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük mücadeleler sonucu kazandığı küresel etkinlik 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde Kültürpark’ta yapılacak. Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Kültür Zirvesi’ne dünyanın dört bir yanından yerel yönetim temsilcileri, akademisyenler ve diğer paydaşlar katılacak. Zirve kapsamında geleceğin adil, müreffeh ve dirençli kentlerine ulaşmak için izlenecek yollara dair deneyimler ve görüşler paylaşılacak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın özgün vizyonu ile uyumlu olan ‘Geleceği İzmir’de Kuruyoruz’ temasıyla düzenlenecek zirvede, pandemi sonrası kentlerin geleceğini planlayacak belediye başkanları ve yerel liderler, akademisyenler, aktivistler, sivil toplum kuruluşları, kültürel ağlar ve paydaşlar sürdürülebilir kalkınmada kültürel politikaların yerini tartışmak için bir araya gelecek. Dünya Belediyeleri Kültür Zirvesi, 2015’te Bilbao’da, 2017’de Jeju’da ve 2019’da Buenos Aires’te düzenlenen önceki zirvelerin sonuçlarından yola çıkacak.
 

İZMİR İŞ GÜNLERİ
100 ülkeden iş insanı 7. Uluslararası İzmir İş Günleri’nde buluşacak. Birçok ülkenin bakanlık düzeyinde katıldığı etkinlik sayesinde şimdiye kadar milyarca dolarlık iş bağlantısı sağlandı. İklim Krizine Karşı Yeşil Ticaret Önerileri ‘İzmir İş Günleri’nde konuşulacak. İzmir Enternasyonal Fuarı dahilinde 2-3 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 7. İzmir İş Günleri’nin bu seneki teması ‘Ticaret ve Lojistik Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Yeşil Mutabakat’ oldu. İzmir İş Günleri Toplantıları’nda bu yıl döngüsel ekonomi, yeşil kalkınma, iklim değişikliği, AB Yeşil Mutabakatı gibi önemli konularla ilgili küresel ve yerel eğilimler hakkında fikir alışverişi yapılacak. Uluslararası İzmir İş Günleri’nin online açılış töreni, 2 Eylül Perşembe günü Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ve 5 ülkeden bakan katılımı ile gerçekleşecek. 
 

OYUN VE SPOR 
Oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilerin başarılı oyun startupları kurmalarını sağlayan ve onları profesyonelleştirerek dünyaya açılmalarına öncülük etmeyi amaçlayan “Next Game Startup Girişimcilik Yarışması”, 12 Eylül’de fuar kapsamında sonuçlanacak. Finale kalan 10 takım sunumlarını yaparak dereceye girmek için yarışacak. Next Game Startup ve Oyun Girişimciliği etkinlikleri kapsamında konsol turnuvaları, Atom Game Jam ve seminerler ile çeşitli etkinlikler yapılacak. Spor ve sporculuk kültürü, ülkemizin geleceği için kritik bir önem içermekte. Bu sebeple, İzmir Enternasyonal Fuarı, 90’ıncı yılında spor etkinlikleri ile ön plana çıkıyor, İzmir’de yer alan bütün spor kulüpleri bir araya geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı tarafından kurulan spor alanı İzmirspor, Altay, Göztepe, Altınordu, Arkas, Karşıyaka Spor Kulüpleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünü aynı anda ağırlıyor. Yaklaşık iki bin metrekarelik çim alanda kulüplerin hepsi judo, jimnastik, okçuluk, futbol, voleybol, basketbol gibi farklı spor dallarında etkinlikler düzenleyecek. Göl alanında ilk defa su sporları ve aktiviteleri yapılacak. Arkas Yelken Kulübü ve Karşıyaka Yelken Kulübü tarafından organize edilen su aktivitelerinde uzaktan kumandalı maket yat yarışı, kano ve yelken aktiviteleri düzenlenecek. Altınordu Fun Zone alanı fuar süresince ziyaret edilebilecek. Spor alanında ayrıca, ünlü spor insanlarının katılımı ile söyleşiler düzenlenecek. Söyleşilere ünlü isimlerin katılımı bekleniyor. Spor kulüplerinin teknik direktörleri ve yönetim kurulundan gelen sürpriz isimlerle söyleşilerle fuar spor aktiviteleri zenginleşecek. Voleybol söyleşilerine Türkiye’nin sayılı antrenörlerinden birisi olan, A Milli Kadın Voleybol Takımının Eski Baş Antrenörü ve Karşıyaka Teknik Direktörü Reşat Yazıcıoğulları, antrenör Gökhan Öner ve bir oyuncu katılacak. Karşıyaka futbol söyleşilerinde Teknik Direktör Cüneyt Biçer, Sportif Direktör Atilla Güneş, Takım Kaptanı Mustafa Aşan yer alacak. Karşıyaka’nın e-spor takımı üç gün boyunca fuar ziyaretçileri ile NBA oyunu oynayarak kısa maçlar yapacak. Ülkemizi NBA’de başarı ile temsil etmiş ve şu anda Pınar Karşıyaka’da oynayan başarılı oyuncu Semih Erden de söyleşilere katılacak. Spor alanı ayrıca Tokyo 2020 olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden sporcuları ağırlayacak. Tokyo Olimpiyatları Jimnastik Bronz Madalya sahibi ve Göztepe sporcularından Ferhat Arıcan, Şavkar Cimnastik sporcularından Akdeniz Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, Dünya İkincisi Akdeniz Oyunları Şampiyonu Ahmet Önder, Avrupa Üçüncüsü Adem Asil,  Mersin Challenge cup şampiyonu Nazlı Savranbaşı fuarda ziyaretçilerle buluşacak. 
 

FUARDA NELER VAR?
90. İzmir Enternasyonal Fuarı; teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin her yaş grubuna hitap eden etkinliklerle İzmirlileri karşılayacak. Ünlü sanatçıların sahne alacağı konserler, Mogambo geceleri, 20. Sinema Burada Festivali, Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler, çocuklar için oyun alanları, spor alanı, bilgi yarışması, özel sergileri, kültürel ve sanatsal etkinlikler konuklara sunulacak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın tarihini anlatan İEF 90. Yıl Sergisi de ziyaretçileri geçmişe götürecek. 
 

BELEDİYELER SOKAĞI
İzmir Enternasyonal Fuarı’na renk katacak etkinliklerden birisi de “Belediyeler Sokağı” olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere komşu kentlerden de katılımcı belediyelerin yer alacağı sokakta, ilçeler hem kendilerini tanıtma fırsatı bulacaklar hem de belediyecilik anlamında atılabilecek yeni adımlar üzerine görüşlerini dile getirebilecek. Seferihisar, Karşıyaka, Torbalı, Ödemiş, Bornova, Menderes, Narlıdere, Bayraklı, Foça, Buca, Konak, Dikili, Urla, Burdur, Edirne ve Hatay belediyeleri katılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise bu yıl fuara “cittaslow” teması ile katılacak. 
 

UMUT DOLU BAŞLANGIÇ
Çim Konserleri, Mogambo Geceleri, Oyun ve Teknoloji Alanı, Açıkhava Tiyatrosu Etkinlikleri, 20. Sinema Burada Festivali, Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler, Zipline Oyun Alanı, İzmir Sahnesi, İzmir Çocuk Sahnesi, Fuar Çocuk Kulübü, Şef Sensin, Spor Alanı, Bilgi Yarışması, İEF Tarihi Sergisi ile ziyaretçilerine keyifli, eğlenceli ve sanat dolu günler geçirmeyi hedefleyen İzmir Fuarı, umut dolu bir başlangıç için 2022 yılını beklemeye devam ediyor.
 

ÖNLEMLER VE ÜCRETLER
90. İEF’de etkinlikler; pandemi koşulları gereklerine uygun TSE güvenli hizmet belgesi kapsamı ile düzenlenecek. Ziyaretçi girişleri maskeli, kapalı alanlarda HES kodu alınarak ve alan yoğunluğuna göre kontrollü olarak sağlanacak. Fuar, Dünya Sağlık Örgütü, T. C. Sağlık Bakanlığı ve TOBB kuralları doğrultusunda yapılacak.  Fuarın giriş ücretleri; tam 5 TL, öğrenci 3,50 TL olarak düzenlendi. Kültürpark’ın tüm kapılarından giriş-çıkış yapılabilecek. Fuar, 08.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Etkinlikler ise 16.00 itibariyle başlayacak.

Leave a Comment