Share

İGC, İsmail Sivri’yi unutmadı

İGC Onursal Başkanı İsmail Sivri vefatının 14’üncü yılında Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki İsmail Sivri Anıtı önünde anıldı. Anma törenine İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Milletvekili Atila Sertel ve İGC yönetim kurulu ile üyeleri katıldı. Başkan Batur, yaptığı konuşmada Türkiye’de günlerdir söndürülemeyen yangınlara ve Tasarruf Genelgesi’ne değindi ve hükümete gerekli tedbirlerin acil bir şekilde alınması konusunda çağrıda bulundu.

“Her yıl eksilsek de anmaya devam edeceğiz”
İGC Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Atila Sertel, İsmail Sivri’nin her zaman herkesin yardımına koşan biri olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“İsmail Sivri gazeteciliği ve yazarlığının yanına sıra bir insan olarak mütevazı,  dost, yol gösteren gençlere ve genç gazetecilere yardımcı olup ufaklarını açan çok önemli bir isimdi. Onu her yıl biraz eksilsek de anmaya devam ediyoruz, her zaman da edeceğiz. Yaşamın her biriminde İsmail Sivri’nin örnek alınacak özellikleri var, bunları örnek almış biri olarak ondan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Bizi bir araya getirme özelliğine baktıkça onun ne kadar barışçı biri olduğunu biliyoruz. Sadece gazetecilere değil İzmir’deki yoksullara da el uzatan ve o yönüyle, herkesin yardımına koşan bir insan olması cemiyetimizin efsane başkanları arasında yer alması bizi çok mutlu ediyor. Ülkede en büyük eksikliklerden biri insan olmak; dürüst,  namuslu, kişilikli bir insan olmak.”

“Bana çok farklı bir yerde olacaksın dedi”
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi de, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yanan ormanların tüm vatandaşları yaraladığını dile getirerek eksik önlemlerin alınması gerektiği çağrısında bulunarak konuşmasına başladı. Gappi, İsmail Sivri ile bir anısını paylaşarak, “Milliyet Gazetesi’nde çalışırken İsmail başkan geldi. Herkes çok yoğun, merhaba diyerek gittiler. Ben de bir yazı üzerinde çalışıyordum, yazımı alarak İsmail Sivri’nin yanına gittim. Yazının üzerinde beraber çalışmaya başladık. Bana herkes kendi işini yapıyor sen beni bırakmıyorsun yanımdasın ilerde çok farklı bir yerde olacaksın dedi. Ben o dönem Milliyette olacağımı düşündüm; ama cemiyet oldu” diye konuştu
İsmail Sivri’nin kızı Hikmet Sivri Gökmen de, İsmail Sivri’nin çocuğu oldukları için çok onur duyduklarının altını çizerek,  Herkesin babası çok özel. Biz yıllar geçmesine rağmen onun doğrularından şaşmadık. Akşam yemeklerinin çok özel olduğunu bize öğretti. Hem kardeşim Talat hem de ben çocuklarımızı biz nasıl yetiştiysek öyle yetiştirdik. Ben onun öğrettiklerini düşünerek ‘Acaba babam ne derdi’ diyerek bu yaşlara geldim” ifadelerini kullandı.

“Hükümet gerekli tedbirleri almalı”
Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yangınlara ve yaşanan kayıplara dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önderliğinde yangın bölgelerine tüm gerekli ekipmanları göndererek destek olduklarının altını çizdi. Batur, hükümete gerekli tedbirlerin alınmasında çağrı bulundu. Batur, yangınlarda sadece insanların zarar görmediğini ekosistem ve canlıların da zarar gördüğünü vurguladı.
Batur, Tasarruf Genelgesi’ne tepkisini yineledi
Hem yerel basında hem de belediyelerde tepkiyle karşılanan Tasarruf Genelgesi’ne değinen Batur, yerel basının, belediyelerle baskı altına alınmaya çalışıldığını söyledi. Yerel basına destek olmak için hem teknik ekip hem de avukatlarla genelgeyi incelediklerini belirten Batur, “Yerel belediyelerin kendilerini anlatabilecekleri tek mecra yerel gazeteler. Biz genelgeye rağmen yerel gazetelerimizin yanında olacağız. Başkanlık biraz da risk alınması gereken bir makamdır. Yerel medya ayakta kalırsa biz de kendimizi özgürce anlatabiliriz. Bu konudaki kararlılığımızı sürdürmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Leave a Comment