Share

Alavara makarna çeyrek asırdır öğrencilerin desteğiyle büyüyor

Alavara makarna restorantı 15 yıldır uyguladığı uygun fiyat politikası ve kalitesiyle öğrencilerin gözdesi…

Adını Can Yücel’in kitabından alan Alavara Makarna’nın kurucusu Mehmet Karakurt 15 yıldır büyümelerinin ve ayakta kalmalarının sebebinin uygun fiyat politikası, kalite unsurlarının yanında öğrencilerin ve gençlerin desteği olduğunu söyledi.

15 sene evvel turşuyla başlayan ve 7-8 ay turşuyla devam eden restorant turşunun fazla rağbet görmemesi üzerine kuru fasulyeye geçti. Anadolu liseleri, İzmir Atatürk Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi ve Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencilerinin tercihlerini de göz önüne aldıklarını ifade eden Karakurt şunları söyledi:

BURADA PARASI OLSUN OLMASIN HERKESİN KARNI DOYAR

“Makarna işine bir bayan arkadaşımızın tavsiyesiyle giriştik. Sos kendimize ait. Özel bir sosumuz var. Sonuçta sadece sosun özelliği değil, fiyat politikasını sürekli çok önem verdik. Mal alışverişlerinden tutun her konuda çocukların hem ekonomilerini hem de sağlıklı bir şekilde yiyecek olarak onların zevkini sağlamak için gerekli çabayı göstermeye çalıştık. Onlarla güzel işler yaptık. Onlar sahip çıktı. Onların sahip çıkmalarıyla buranın sürekliliği onlarla birlikte gelişti. Tavsiye ile, reklamımız bile olmadan arayıp bularak buranın sürekli kalıcılığını sağladılar. Sonuç olarak hem kalite, hem fiyat politikası çok önemli.   Çünkü biliyorsunuz bu çocuklar bizim çocuklarımız. Cebine koyduğumuz para belli. Hem sağlıklı bir şeyler yesin istiyoruz hem de ceplerini koruyalım. Hala öyleyiz. Aynı politikayı devam ettiriyoruz. Makarnamız direkt fabrikadan geliyor. Bunları birde birinci elden alarak biraz daha fiyat politikasını sabitlemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla sonuçta bu karşılıklı. Arkadaşlarında işte sahiplenmesi, burada parası olsun olmasın herkesin karnı doyar. O önemli. Sokakta yaşayan insanlar gelip ücretsiz yemek yiyebiliyorlar.”

15 ÖĞRENCİYE BURS VEREREK MİNNETİNİ GÖSTERDİ

Öğrencilerin desteğine 15 tane öğrenciye burs vererek cevaplandırmak suretiyle güzel bir dayanışmaya imza atan Mehmet Karakurt, “Bunlar bizim olmazsa olmazlarımız. Bunlar sürekli çocukların gençlerin sahip çıkmasıyla olabildi. Onlarda biliyorlar. Hani burasının gerçekten sosyal içeriği ağırlıklı bir yapısı olduğunu bildikleri içinde sahip çıkıyorlar. Hem kalitesiyle, hem fiyat politikasıyla hem sosyal anlayışıyla ve dolayısıyla 14 seneden beri işte büyüyerek işlevini devam ediyor. Umarız uzun süredir gidecek, gitmek zorunda. Arkasında duruyoruz” diye konuştu.

Kendi çocuklarınında üniversiteyi bitirdikten sonra bayrağı devraldığını ve sahiplendiğini dile getiren Karakurt, sosyal içerikli bir şeyin sürekliliğinin ve onu devam ettirmenin çok çok önemli olduğunun altını çizdi. Karakurt şöyle dedi: “Fiyat politikası diğer baskılar bunların hepsine göğüs germek kolay değil aslında. Ama bunu başarıyoruz.”.

Karakurt, kitabının ismini verdiği ve bulundukları Alsancak’taki sokağında ismini taşıyan Can Yücel’i her yıl ölüm yıldönümlerinde andıklarını da sözlerine ekledi.

Restorantın müdavimi öğrencilerde yaptıkları açıklamada “herkesin dilinde” sloganıyla bilinen Alavara makarnasının hem ucuz hem lezzetli olduğunu, mantısı ve turşusunun da bağımlılık yaptığını dile getirdiler.Haber : Mahmut Kayacan

 

Leave a Comment