Share

Atla terapi”yi işleyen Karayel filmi Türkiye’de bir ilk

 

 

İzmir’de ve İstanbul’da çekimleri tamamlanma aşamasına gelen Karayel filmi tıpta hippoterapi olarak bilinen ve dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan atla tedavi konusunu işleyen ilk film olacak.

Film ekibini V Lounge İzmir resautantı yönetimi tarafından akşam yemeğinde ağırlandı. Çekimleri İzmir ve İstanbul’da yapılan Karayel filminin yapımcılığını Murat Bayar üstlendi. Filmin yönetmenliğini Başaran Şimşek, senaristliğini Osman Dikiciler, cast direktörlüğünü Ebru Bayburtlu’nun yaptığı filmde başrol oyuncuları şu isimlerden oluştu: Ali Aksöz, Zeynep Korkmaz, Kenan Bal ve genç oyuncu Erdinç Bilsev.  Yapımcı Murat Bayar, hippoterapi yani atla terapiyle problemli bir çocuğun iyileşme sürecinin anlatıldığı filmde kamu cezasının da işlendiğini söyledi. Bayar, “Film konusu aslında bize dokuz sene önce gelmişti. Ama 9 sene önce filmi yapsak havada kalırdı. Hippoterapi çok eski senelerden beri kullanılan bir tedavi yöntemi ama insanlar bu konuda bilinçli değildi. İkincisi kamu cezası uygulaması son iki üç yıldır yaygınlaştı. Bir nevi filmin alt yapısı hazırlandığını görünce motor dedik” diye konuştu. Bayar, birazda bir sosyal sorumluluk projesi olan filmi yaparken bir dert anlatmak istediklerini dile getirerek, “Biz burada bir şeyler öğretelilm, bir şeyler gösterelim insanlara istedik. Bütün derdimiz oydu. Onun için bu projeyi yaptık, Çok da güzel oldu. Türkiye’de 4 milyon engelli var kayıtlı. Kayıtsızlarla bu rakamın 7 milyona çıktığı tahmin ediliyor.  Ailesiyle berabrer, çekirdek aile olarak yalnızca kayıtlı engelliler üzerinden gitsek bile 16 milyon engelli ve yakınlarıyla karşı karşıyayız. Biz bunlara bir şekilde dokunmak istedik ve dokunduk. İnşallah sonucu iyi olur. Büyük kitlelere ulaşır, izlenir. İnsanlara bir farkındalık yaratabileceğimizi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayar, bu projenin yurt dışında da başarılı olacağına inandıklarını, festivallere katılma planları yaptıklarını belirtirken, bu tarzda bir filmin daha önce yapılmadığını söyledi. Bayar, “İnşallah başarılı olur, insanlara bir farkındalık yaratırız diye düşünüyoruz. Biz bunu vizyon filmi olarak düşündük. Kimseden destek almadık. Bir sosyal sorumluluk proje olarak görüp biraz layt bir motifle süsleyip bunu kitlelere ulaştırmaktı derdimiz. Bunu da başardığımıza inanıyorum” dedi.

HARUN CİCİ: MARKA KENT İÇİN BU TÜR FİLMLER ÇOK ÖNEMLİ

İzmir’in tanınmış simalarından dünyaca ünlü saç tasarım markası ve oyuncu Harun Cici de yapımcı Bayar’la bir süre sohbet etti ve İzmir’in bu tür sosyal sorumluluk projelerinin ağırlıkta olduğu filmlere ev sahipliği yapmasının kentin marka bilinirliği açısından önemine dikkat çekti.  Cici, “Böyle güzel bir konuya dikkat çektikleri için film ekibini ve yapımcısını kutluyorum. Kendileriyle yeni tanıştık. Bundan sonraki projelerinde her türlü desteğin sağlanmasında elimizden geleni yapacağız” dedi.

Leave a Comment