Share

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ.

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ… 
Kimi insanların şanslı kimilerinin şansız olduğunu düşünürüz. Ama bana göre her insan özeldir ama bazıları daha özeldir. Dünya’ya çoğunluktan farklı özelliklerle gelen çocuklar var. Normaller gezegeninde kim ne kadar normal ya da bunu kim belirliyor? Tartışılabilecek bir konu elbete. 
Engelli, özürlü demek yerine özel çocuklar demeyi tercih ediyorum ben onlara. Umut dolu gözler, inanılmaz temizlikte bir yürek onların sahip olduğu. Down Sendromu Farkındalık Günü olan 21 Mart’ta insanların bu konuda farkındalık kazanması için çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 
Özel Çocuklar’a yardımcı olmak istiyorsanız önce farkında olun lütfen. Farkındalığı ise ancak bilgi sahibi olarak edinebilirsiniz. Bilgi Çağında yaşarken , bir tıkla Paris sokaklarında dolaşabilrken insanların hala ‘beni ilgilendirmez’ tutumu beni çılgına çeviriyor. Acıyarak değil anlayarak, üzülerek değil düşünerek yardımcı olabilirsiniz özel insanlara, özel çocuklara.
************************************************
Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur. Tek yol eğitimdir. Down Sendromlu bireylerde 21.inci kromozomdan 3 tane vardır. Bu fazlalık bireyin fiziksel ve zihinsel özelliklerine de yansımakta, gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Down sendromuna sebep olan faktörler henüz tespit edilememiştir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80’i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 100.000 DS’lu kişi olduğu tahmin ediliyor.

Leave a Comment