Share

“Sellukalar sarsın bahçelerimizi”

  “Atölye Su          Pelin Uğur   emekleriyle yapılan  bahçelerimizi sellukalar sarsın etkinlik  muhteşemdi

Pelin Uğur  medyada bir sayfa açarak projesini hayata geçirmiş. “Sellukalar sarsın bahçelerimizi” diye. İnsanlar fotoğraflar paylaşmaya, çiçekle ilgili yazılar yazmaya başlamışlar

O bir İzmir çiçeği… Ve unutulmuş bir İzmir çiçeğinin peşinde… Selluka’yı bilmeyenlere bu İzmir çiçeğini öğretiyor… Eflatunlu beyazlı narin çiçekleriyle bir sarmaşık türü olan selluka aslında İzmir’in tadı, rengi ve kokusu. Latince adı Vigna caracalla olan sellukayı tanıyan bir eski İzmirli “İzmir evlerinin vazgeçilmez sarılıcılarındandı”  diyor. Selluka sevmek, yetiştirmek ve keyfini sürmek çiçek sevmenin ötesinde bir tutku, bir anlamda da İzmir’in doğal hafızasına sahip çıkmak.Selluka peşindeki isim Pelin Uğur. Yaptıkları sosyal sorumluluk projeleriyle dikkati çeken Su Atölyesi’nin genel koordinatörü… Nereden aklına geldi selluka?

“Bahçeyi, çiçekleri, İzmir’i sevdiğim için aklıma düştü. Girit’ten gelme bir İzmir çiçeği. Atölyemizde 50 m2 bir bahçe var. Orada birçok çiçek yetiştirdik. İzmir’le ilgili bir çalışma yapalım deyince aklıma selluka geldi. İzmir’e artı değer katacak bir şey. Neden İzmir sellukalarla süslenmesin? İstanbul’da lale festivali düzenleniyor İzmir’de niye bir selluka festivali düzenlenmesin? Selluka çiçeği geçmişten günümüze İzmir’in sembol çiçeği. Aslında İzmir’in semt benliğini oluşturan bir çiçek. Yıllar evvel insanlar apartman hayatına beton yığınlarının arasına yerleşmeden evvel bahçeli tek katlı müstakil evlerde yaşarken hemen hemen her evin bahçesinde sarmalanmış selluka çiçeğini görmek mümkünmüş. Büyüklerin anlattıkları hikayeler hep çok özel ve çok güzel. İstediğimiz şey İzmir şehrinin yaşayanları kültürüne sahip çıksın bu çiçeği unutmasın saksıda bile olsa bu çiçeği diksin”

“Atölye Su olarak “Selluka” kitabı hazırlıyoruz. bu akşam yapılan coşku dolu  etkinlik. Bu festivale giden yol olacak. Selluka ile ilgili bir kolonya hazırladık. İzmir saat kulesi şeklinde . Kolonyalardan gelen gelirle de çocuklar okutacağız”

Leave a Comment