Share

TİP’li ulu çınar Savaş Al yaşamını yitirdi

Türkiye sosyalist hareketi bir çınarını kaybetti: Türkiye sosyalist hareketinin çınarlarından 82 yaşındaki Savaş Al bu sabah hayatını kaybetti.

0

 
1960’ların başlarından itibaren örgütlü sosyalist mücadelenin hem neferlerinden hem önderlerinden olan Savaş Al, tedavi gördüğü İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde bu sabah 08.45 sularında organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. 

1939 yılında Manisa’da doğan Al, Beydere Teknik Ziraat Okulu ve Jandarma Astsubay Okulu’nda öğrenim hayatını sürdürdü. Astsubay okulundan atılmasının ardından tütün çiftçiliği yapan Al, 1962’de Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. 

 
12 Mart’tan önce TİP Genel Yönetim Kurulu’nda Ege Bölgesi Örgütlenme Sorumlusu olarak görev yaptı. 1969’da Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’la birlikte Filistin’e gidenler arasında Savaş Al da vardı. Tip’e yönelik yargılamalar sırasında yurt dışına çıktı. Bulgaristan’da Marksizm-Leninizm Enstitüsü’nde eğitim aldı. 
Tip’te de İl Yönetim Kurulu üyeliği yapan Al, 1978’de partide yaşanan ayrışma sonucunda bir yıl sonra Metin Çulhaoğlu ve Yalçın Küçük ile birlikte ihraç edilen isimler arasında yer aldı.
 
12 Eylül darbesinin ardından TİP ve TKP kadrolarının birlikte yer aldığı Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) kuruluş çalışmalarında da görev alan Al, bu partide İzmir il yöneticiliği yaptı. 
TBKP’nin ardından Sosyalist Birlik Partisi, Birleşik Sosyalist Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde il yöneticilikleri ve merkezi görevler yapan Savaş Al, Türkiye Komünist Partisi’nde de Merkez Komitesi’nde yer aldı. 
Halkın Türkiye Komünist Partisi’nde (HTKP) Parti Meclisi üyesi olan Al, Türkiye İşçi Partisi’nin yeniden kuruluş çalışmalarında hem İzmir’de hem de Ege Bölgesi’nde görevler üstlendi. 
Ziraat Okulu’ndan itibaren solcu, ilerici fikirlerle kendini geliştiren Savaş Al, 23 yaşında girdiği örgütlü mücadelede bilimsel sosyalizm ışığında hep işçi sınıfının, köylülerin örgütlenmesi için emek harcadı. İnatçı, enerjik ve örgütçü kişiliğiyle tanınan Savaş Al, bu topraklardaki sosyalizm mücadelesinin en yetkin ve inançlı militanlarındandı.

Leave a Comment