Share

İZ ÇEV 8 mart dünya emekçi kadın NAR günü şiir li kutlama

7 Mart akşamı İzmir Çevre Doğal Hayatı Koruma Derneğinin (İZÇEV) Konak 1. Beyler’deki tarihi binasında düzenlenen güzel bir etkinlik düzenlendi. 8 Mart Dünya EMEKÇİ KADIN NAR Günü nedeniyle dernek başkanı Besalet Kaya’nın kotardığı, Hülya Gülay’ın sunumunu yaptığı etkinlik Hasan Aslan’ın hazırladığı bir slâyt gösterisiyle başladı. Clara Zetkin, Losa Luxemburg, Türkan Saylan ve Behice Boran’ın hayatından kesitler izlendi.

SELAM DÜNYANIN VE TÜRKİYE NİN AYDINLIK GELECEĞİNE.

Daha sonra katılımcı şairler söz aldı. Dilek Özkan ve Hülya Deniz Ünal kendilerinden söz edip şiirler okudular. Hülya Deniz Ünal, Karaburun Saip köyünde yakınlarda yitirdiğimiz Kazım amca’ya yazdığı şiiri okurken duygusal anlar yaşandı. Şiir hayatla buluştu.

Konuşmacılardan sonra etkinliği izlemeye gelen şairler de söz aldı. Sina Akyol, Hüseyin Ferhad, Mehmet Sarsmaz, Coşkun Şimşekli, Altay Ömer Erdoğan da günün anlam ve önemine dair cümleler kurup hatıralarını anlattılar. Dostluk ve samimiyet içinde geçen etkinlik müzikle devam etti.

Opera sanatçısı Seyrani Yıldız, Opera sanatçısı Emel Aksaylı kendilerine özgü yorumlarıyla türküler seslendirdiler. Emrah Özkırımlı klarnetle, Naci Erim ise darbukayla kendilerine eşlik ettiler. Dernek kadın komisyonu üyesi Ayten Demir gösterdiği konukseverlikle gelen herkesin kendi evlerindeymiş gibi rahat hissetmelerini sağladı.

Harun Cici’de etkinliğe katılanlar arasındaydı. Geceye renk kattı ve bu anlamlı günü çektiği  fotoğraflarla belgeledi. Henüz ortaokul öğrencisi olan Okyanus Öztürk ile birlikte.

Leave a Comment