Share

İzmir sevdalısı sanatçı Dario Moreno şarkılarla anıldı

Dünyaca ünlü Yahudi asıllı  Türk şarkıcı Dario Moreno 4 Aralık Salı günü 50. Ölüm yıldönümünde İzmir’tarihi asansör sokakta anıldı 

İzmir Karataş’ta saat 19 da başlayan anma, Sancar maruflunun  ve konak belediye başkanı Sema Pektaş ın konuşmaları ardından aziz hatırası için lokma dökülerek, Deniz ve Mehtap, Hatıralar Hayal Oldu, Canım İzmir gibi şarkıların seslendirilmesi ile konukların danslarıyla  devam ederek. coşkuyla özlemle anıldı

Çeşitli sanatçıların Dario Moreno’nun şarkılarını seslendirdiği  gecenin organizasyonunu Konak Belediyesi,  İzsev, Dario Dostları, İzmir Musevi Cemaati  ve  Hisdaş Medyapol yapıyor.  Etkinlik boyunca ziyaretçilere kökeni  Sefarad -Yahudi mutfağı olan  boyoz da   Symirna Boyozları firması tarafından  ikram edildi.

Dario Moreno’yu anma konserinde Türkçe   sözlü şarkılarının yanı sıra, ölümünden 50 yıl  geçmiş olmasına rağmen, bugün halen unutulmayan,  özellikle Fransızca şarkılar da söylendi.

Türkiye dışında Fransa ve dünyada şarkıları ile meşhur olan Dario Moreno, Fransızca ve Türkçe olmak üzere besteler yapmış,  uluslararası ödüller kazanmıştı.

Dünya sahnelerinde her zaman kendisini İzmirli bir Türk olarak tanıtan Dario Moreno sevenlerine şöyle vasiyet etmişti:

İzmir, tatlı ve sevgili şehrim,
Bir gün şayet senden uzakta
ölürsem,
Beni sana getirsinler.

Fakat mezarıma  götürülürken,
Öldü demesinler, uyuyor desinler,
Tatlı İzmir’im.

Leave a Comment